Home / Ceramic Capacitors / FA16X7R1E685KRU06
minImg
FA16X7R1E685KRU06
TDK Corporation
Product No:
FA16X7R1E685KRU06
Description:
CAP CER 6.8UF 25V X7R RADIAL
In Stock : 6794
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 25V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Temperature Coefficient X7R
Product Status Active
Mfr TDK Corporation
Capacitance 6.8 µF