Home / Ceramic Capacitors / FA18X8R1H682KNU06
minImg
FA18X8R1H682KNU06
TDK Corporation
Product No:
FA18X8R1H682KNU06
Description:
CAP CER 6800PF 50V X8R RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 50V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Temperature Coefficient X8R
Product Status Not For New Designs
Mfr TDK Corporation
Capacitance 6800 pF