Home / Ceramic Capacitors / FA20X7T2E334KNU00
minImg
FA20X7T2E334KNU00
TDK Corporation
Product No:
FA20X7T2E334KNU00
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 0.33UF 250V X7T RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 250V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Temperature Coefficient X7T
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series FA
Package / Case Radial
Thickness (Max) -
Mfr TDK Corporation
Capacitance 0.33 µF