Home / Ceramic Capacitors / FA24C0G2A562JNU06
minImg
FA24C0G2A562JNU06
TDK Corporation
Product No:
FA24C0G2A562JNU06
Description:
CAP CER 5600PF 100V C0G RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 100V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Product Status Active
Mfr TDK Corporation
Capacitance 5600 pF