Home / Ceramic Capacitors / FA24X7S2A105KRU06
minImg
FA24X7S2A105KRU06
TDK Corporation
Product No:
FA24X7S2A105KRU06
Description:
CAP CER 1UF 100V X7S RADIAL
In Stock : 6250
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 100V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Temperature Coefficient X7S
Product Status Active
Mfr TDK Corporation
Capacitance 1 µF