Home / Ceramic Capacitors / FA26C0G2J122JNU06
minImg
FA26C0G2J122JNU06
TDK Corporation
Product No:
FA26C0G2J122JNU06
Description:
CAP CER 1200PF 630V C0G RADIAL
In Stock : 7473
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 630V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Mfr TDK Corporation
Capacitance 1200 pF