Home / Ceramic Capacitors / FA26X7R1E225KNU06
minImg
FA26X7R1E225KNU06
TDK Corporation
Product No:
FA26X7R1E225KNU06
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 2.2UF 25V X7R RADIAL
In Stock : 2898
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 25V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Temperature Coefficient X7R
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series FA
Package / Case Radial
Thickness (Max) -
Mfr TDK Corporation
Capacitance 2.2 µF