Home / Ceramic Capacitors / FA26X7S2A225KRU06
minImg
FA26X7S2A225KRU06
TDK Corporation
Product No:
FA26X7S2A225KRU06
Description:
CAP CER 2.2UF 100V X7S RADIAL
In Stock : 6875
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 100V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Temperature Coefficient X7S
Mfr TDK Corporation
Capacitance 2.2 µF