Home / Ceramic Capacitors / FA26X8R2A334KRU06
minImg
FA26X8R2A334KRU06
TDK Corporation
Product No:
FA26X8R2A334KRU06
Description:
CAP CER 0.33UF 100V X8R RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 100V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Temperature Coefficient X8R
Mfr TDK Corporation
Capacitance 0.33 µF