Home / Ceramic Capacitors / FA28C0G2A272JNU00
minImg
FA28C0G2A272JNU00
TDK Corporation
Product No:
FA28C0G2A272JNU00
Description:
CAP CER 2700PF 100V C0G RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 100V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 2700 pF