Home / Ceramic Capacitors / FA28X7R1E684KRU06
minImg
FA28X7R1E684KRU06
TDK Corporation
Product No:
FA28X7R1E684KRU06
Description:
CAP CER 0.68UF 25V X7R RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 25V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Temperature Coefficient X7R
Product Status Active
Mfr TDK Corporation
Capacitance 0.68 µF