FAD1-08015CSLW12
Qualtek
Product No:
FAD1-08015CSLW12
Manufacturer:
Qualtek
Description:
FAN AXIAL 80X15MM 12VDC WIRE
User Guide
Air Flow 18.3 CFM (0.512m³/min)
Noise 18.8dB(A)
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) 0.030A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 12VDC
Product Status Active
Voltage Range 10.8 ~ 13.2VDC
RPM 2000 RPM
Mfr Qualtek
Material - Frame Plastic
Features -
Width 15.00mm
Operating Temperature 14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Static Pressure 0.052 in H2O (12.9 Pa)
Bearing Type Sleeve
Approval Agency CE, cURus, TUV
Termination 2 Wire Leads
Size / Dimension Square - 80mm L x 80mm H
Weight 0.137 lb (62.14 g)
Lifetime @ Temp. -
Material - Blade Plastic
Series FAD1-08015
Power (Watts) 360 mW