FAD1-12738DBLW12
Qualtek
Product No:
FAD1-12738DBLW12
Manufacturer:
Qualtek
Description:
FAN AXIAL 127X38.5MM 24VDC WIRE
User Guide
Air Flow 107.0 CFM (3.00m³/min)
Noise 41.0dB(A)
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) 0.150A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 24VDC
Product Status Active
Voltage Range 21.6 ~ 26.4VDC
RPM 2000 RPM
Mfr Qualtek
Material - Frame Plastic
Features -
Width 38.50mm
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Static Pressure 0.160 in H2O (39.8 Pa)
Bearing Type Ball
Approval Agency CE, cURus, TUV
Termination 2 Wire Leads
Size / Dimension Square - 127mm L x 127mm H
Weight 0.816 lb (370.13 g)
Lifetime @ Temp. -
Material - Blade Plastic
Series FAD1-12738
Power (Watts) 3.6 W