FBA08A12L1AZ
NMB Technologies Corporation
Product No:
FBA08A12L1AZ
Description:
FAN AXIAL 80X25.5MM 12VDC WIRE
User Guide
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Air Flow 24.0 CFM (0.672m³/min)
Noise 21.0dB
Ingress Protection -
Static Pressure 0.062 in H2O (15.4 Pa)
Bearing Type Hydro-wave (HWB)
Current Rating (Amps) 0.068A
Approval Agency CSA, UL
Fan Type Tubeaxial
Termination 2 Wire Leads
Voltage - Rated 12VDC
Size / Dimension Square - 80mm L x 80mm H
Product Status Obsolete
Voltage Range 7 ~ 13.8VDC
Weight 0.22 lb (99.79 g)
RPM 1900 RPM
Lifetime @ Temp. 50000 Hrs @ 40°C
Material - Blade -
Series FBA
Power (Watts) 820 mW
Mfr NMB Technologies Corporation
Material - Frame -
Features -
Width 25.50mm