FBL08A12U1A
NMB Technologies Corporation
Product No:
FBL08A12U1A
Description:
FAN AXIAL 80X25.5MM 12VDC WIRE
User Guide
Air Flow 35.3 CFM (0.988m³/min)
Noise 42.0dB
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) 0.036A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 12VDC
Product Status Obsolete
Voltage Range 7 ~ 13.8VDC
RPM -
Mfr NMB Technologies Corporation
Material - Frame -
Features -
Width 25.50mm
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Static Pressure 0.157 in H2O (39.1 Pa)
Bearing Type Hydro-wave (HWB)
Approval Agency -
Termination 2 Wire Leads
Size / Dimension Square - 80mm L x 80mm H
Weight 0.22 lb (99.79 g)
Lifetime @ Temp. 30000 Hrs @ 25°C
Material - Blade -
Series FBL
Power (Watts) 4.32 W