Home / Fuses / FCA-800MA
minImg
FCA-800MA
OptiFuse
Product No:
FCA-800MA
Manufacturer:
OptiFuse
Description:
FUSE CERM 800MA 250VAC 3AB 3AG
User Guide
Operating Temperature -
Melting I²t 0.175
Response Time Fast Blow
Color -
Approval Agency cULus, KTL
Current Rating (Amps) 800 mA
Fuse Type Cartridge, Ceramic
Breaking Capacity @ Rated Voltage 100A
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 0.250" Dia x 1.252" L (6.35mm x 31.80mm)
Product Status Active
Series FCA
Package / Case 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Voltage Rating - AC 250 V