FCR1210KT18K0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
FCR1210KT18K0
Package:
1210
Description:
RES 18K OHM 10% 1/3W 1210
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)
Tolerance ±10%
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 1210
Resistance 18 kOhms
Series FCR
Power (Watts) 0.333W, 1/3W