Home / Crystals / FCX3G01638412E5J
minImg
FCX3G01638412E5J
Fuji Crystal (Hong Kong) Electronics Co., Limited
Product No:
FCX3G01638412E5J
Description:
CRYSTAL 16.384MHZ 12PF SMD
User Guide
Load Capacitance 12pF
Frequency Tolerance ±30ppm
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Frequency Stability ±30ppm
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 80 Ohms
Ratings -
Series FCX-3G
Type MHz Crystal
Package / Case 4-SMD, No Lead
Mfr Fuji Crystal (Hong Kong) Electronics Co., Limited
Frequency 16.384 MHz