Home / Crystals / FCX3M01600007U1L
minImg
FCX3M01600007U1L
Fuji Crystal (Hong Kong) Electronics Co., Limited
Product No:
FCX3M01600007U1L
Description:
CRYSTAL 16.000MHZ 7PF SMD
User Guide
Load Capacitance 7pF
Frequency Tolerance ±10ppm
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Frequency Stability ±50ppm
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 80 Ohms
Ratings -
Series FCX-3M
Type MHz Crystal
Package / Case 4-SMD, No Lead
Mfr Fuji Crystal (Hong Kong) Electronics Co., Limited
Frequency 16 MHz