Home / Crystals / FCX5G01200018E5G
minImg
FCX5G01200018E5G
Fuji Crystal (Hong Kong) Electronics Co., Limited
Product No:
FCX5G01200018E5G
Description:
CRYSTAL 12.000MHZ 18PF SMD
User Guide
Load Capacitance 18pF
Frequency Tolerance ±30ppm
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Frequency Stability ±20ppm
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 50 Ohms
Ratings -
Series FCX-5G
Type MHz Crystal
Package / Case 2-SMD, No Lead
Mfr Fuji Crystal (Hong Kong) Electronics Co., Limited
Frequency 12 MHz