Home / Crystals / FCX5M01600018Y3J
minImg
FCX5M01600018Y3J
Fuji Crystal (Hong Kong) Electronics Co., Limited
Product No:
FCX5M01600018Y3J
Description:
CRYSTAL 16.000MHZ 18PF SMD
User Guide
Load Capacitance 18pF
Frequency Tolerance ±20ppm
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Height - Seated (Max) 0.041" (1.05mm)
Frequency Stability ±30ppm
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 45 Ohms
Ratings -
Series FCX-5M
Type MHz Crystal
Package / Case 4-SMD, No Lead
Mfr Fuji Crystal (Hong Kong) Electronics Co., Limited
Frequency 16 MHz