Home / Crystals / FCX5M01600018Y4L
minImg
FCX5M01600018Y4L
Fuji Crystal (Hong Kong) Electronics Co., Limited
Product No:
FCX5M01600018Y4L
Description:
CRYSTAL 16.000MHZ 18PF SMD
User Guide
Load Capacitance 18pF
Frequency Tolerance ±25ppm
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Height - Seated (Max) 0.041" (1.05mm)
Frequency Stability ±50ppm
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 45 Ohms
Frequency 16 MHz