Home / Crystals / FCX7M00600016Y3J
minImg
FCX7M00600016Y3J
Fuji Crystal (Hong Kong) Electronics Co., Limited
Product No:
FCX7M00600016Y3J
Description:
CRYSTAL 6.000MHZ 16PF SMD
User Guide
Load Capacitance 16pF
Frequency Tolerance ±20ppm
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Height - Seated (Max) 0.043" (1.10mm)
Frequency Stability ±30ppm
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 100 Ohms
Ratings -
Series FCX-7M
Type MHz Crystal
Package / Case 4-SMD, No Lead
Mfr Fuji Crystal (Hong Kong) Electronics Co., Limited
Frequency 6 MHz