Home / AC Fans / FDA2-17251NBKT3D-L
minImg
FDA2-17251NBKT3D-L
Qualtek
Product No:
FDA2-17251NBKT3D-L
Manufacturer:
Qualtek
Description:
FAN AXIAL 172X51MM 115VAC TERM
User Guide
Air Flow 275.0 CFM (7.70m³/min)
Noise 60.0dB(A)
Ingress Protection IP56M - Dust Protected, Water Resistant
Current Rating (Amps) 0.210A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 115VAC
Product Status Active
Voltage Range -
RPM 3300 RPM
Mfr Qualtek
Material - Frame Aluminum
Features -
Width 51.00mm
Operating Temperature -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Static Pressure 0.768 in H2O (191.3 Pa)
Bearing Type Ball
Approval Agency CE, cURus, TUV
Termination 2 Terminals
Size / Dimension Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
Weight 1.9 lbs (861.8 g)
Lifetime @ Temp. 100000 Hrs @ 25°C
Material - Blade Plastic
Series HPLC, FDA2-17251
Power (Watts) 27.00W