Home / AC Fans / FDA2-17251QBHW3D
minImg
FDA2-17251QBHW3D
Qualtek
Product No:
FDA2-17251QBHW3D
Description:
FAN AXIAL 172X51MM 230VAC WIRE
User Guide
Air Flow 250.0 CFM (7.00m³/min)
Noise 59.0dB(A)
Ingress Protection IP56M - Dust Protected, Water Resistant
Current Rating (Amps) 0.120A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 230VAC
Product Status Active
Voltage Range -
RPM 3100 RPM
Mfr Qualtek
Material - Frame Aluminum
Features -
Width 51.00mm
Operating Temperature -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Static Pressure 0.610 in H2O (151.9 Pa)
Bearing Type Ball
Approval Agency CE, cURus, TUV
Termination 2 Wire Leads
Size / Dimension Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
Weight 2 lbs (907.2 g)
Lifetime @ Temp. 50000 Hrs @ 25°C
Material - Blade Plastic
Series HPLC, FDA2-17251
Power (Watts) 27.00W