Home / AC Fans / FDA2-25489NBLT4D
minImg
FDA2-25489NBLT4D
Qualtek
Product No:
FDA2-25489NBLT4D
Description:
FAN AXIAL 254X89MM 115VAC TERM
User Guide
Air Flow 440.0 CFM (12.32m³/min)
Noise 52.0dB(A)
Ingress Protection IP56M - Dust Protected, Water Resistant
Current Rating (Amps) 0.280A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 115VAC
Product Status Active
Voltage Range -
RPM 1650 RPM
Mfr Qualtek
Material - Frame Aluminum
Features -
Width 89.00mm
Operating Temperature -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Static Pressure 0.240 in H2O (59.8 Pa)
Bearing Type Ball
Approval Agency CE, cURus, TUV
Termination 2 Terminals
Size / Dimension Round - 254mm Dia
Weight 6 lbs (2.7 kg)
Lifetime @ Temp. 50000 Hrs @ 25°C
Material - Blade Steel
Series HPLC, FDA2-25489
Power (Watts) 29.00W