FDD1-17238DBJW43
Qualtek
Product No:
FDD1-17238DBJW43
Manufacturer:
Qualtek
Description:
FAN AXIAL 172X38.5MM 24VDC WIRE
User Guide
Air Flow 340.0 CFM (9.52m³/min)
Noise 68.0dB(A)
Ingress Protection IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Current Rating (Amps) 1.91A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 24VDC
Product Status Active
Voltage Range -
RPM 4400 RPM
Mfr Qualtek
Material - Frame Aluminum
Features Locked Rotor Sensor
Width 38.50mm
Operating Temperature -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Static Pressure 1.315 in H2O (327.6 Pa)
Bearing Type Ball
Approval Agency CE, cURus, TUV
Termination 3 Wire Leads
Size / Dimension Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
Weight 1.9 lbs (861.8 g)
Lifetime @ Temp. 50000 Hrs @ 25°C
Material - Blade Steel
Series HPLC, FDD1-17238
Power (Watts) 45.8 W