FDD1-17251CBHW33
Qualtek
Product No:
FDD1-17251CBHW33
Description:
FAN AXIAL 172X51MM 12VDC WIRE
User Guide
Air Flow 325.0 CFM (9.10m³/min)
Noise 64.0dB(A)
Ingress Protection IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Current Rating (Amps) 3.73A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 12VDC
Product Status Active
Voltage Range -
RPM 4000 RPM
Mfr Qualtek
Material - Frame Aluminum
Features Locked Rotor Sensor
Width 51.00mm
Operating Temperature -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Static Pressure 1.134 in H2O (282.5 Pa)
Bearing Type Ball
Approval Agency CE, cURus, TUV
Termination 3 Wire Leads
Size / Dimension Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
Weight 2.5 lbs (1.1 kg)
Lifetime @ Temp. 50000 Hrs @ 25°C
Material - Blade Plastic
Series HPLC, FDD1-17251
Power (Watts) 44.8 W