FED30-48S1P5W
P-DUKE Technology, Inc.
Product No:
FED30-48S1P5W
Description:
DC DC CONVERTER 1.5V 13W
User Guide
Voltage - Input (Max) 75V
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 8.5A
Voltage - Input (Min) 18V
Package / Case 6-DIP Module
Efficiency 80%
Mfr P-DUKE Technology, Inc.
Features Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.6 kV
Approval Agency CB, CE, cURus
Voltage - Output 1 1.5V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Control Features -
Series FED30W (30W)
Power (Watts) 13 W