FFB34I0126K--
KYOCERA AVX
Product No:
FFB34I0126K--
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP FILM 12UF 10% 400VDC RADIAL
In Stock : 258
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 1.173" (29.80mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.224" L x 0.681" W (31.10mm x 17.30mm)
Product Status Active
Ratings -
Series FFB
Voltage Rating - DC 400V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 105V
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 12 µF