FFC2B35-20-G
GCT
Product No:
FFC2B35-20-G
Manufacturer:
GCT
Description:
CONN FFC BOTTOM 20POS 0.5MM R/A
In Stock : 3776
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Actuator Color Black
Mating Cycles 30
Housing Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Voltage Rating 50V
Current Rating (Amps) 0.4A
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.079" (2.00mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
FFC, FCB Thickness 0.30mm
Connector/Contact Type Contacts, Bottom
Mfr GCT
Contact Material Phosphor Bronze
Features Solder Retention
Cable End Type Straight, Tapered
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Number of Positions 20
Contact Finish Thickness Flash
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Series FFC2B35
Locking Feature Flip Lock
Pitch 0.020" (0.50mm)