FFLI6U0867K--
KYOCERA AVX
Product No:
FFLI6U0867K--
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP FILM 860UF 10% 1.15KVDC RAD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 95°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 7.165" (182.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.969" (50.00mm)
Termination Threaded, Male
Mounting Type Chassis, Stud Mount
Size / Dimension 4.567" Dia (116.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Series FFLI
Voltage Rating - DC 1150V (1.15kV)
Package / Case Radial, Can
Voltage Rating - AC -
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 860 µF