FFTP-06-D-08.77-01-N
Samtec Inc.
Product No:
FFTP-06-D-08.77-01-N
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
.050 X .050 C/L TWISTED PAIR FEM
In Stock : 75
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Number of Rows 2
Usage -
Number of Positions 12
Color Multiple, Twisted Pair (Round)
Contact Finish Thickness 10.0µin (0.25µm)
Contact Finish Gold
Shielding Unshielded
Product Status Active
Pitch - Connector 0.050" (1.27mm)
Pitch - Cable 0.025" (0.64mm)
Series Tiger Eye™ FFTP
Length 0.731' (222.76mm, 8.77")