FFTP-22-D-08.77-01-N
Samtec Inc.
Product No:
FFTP-22-D-08.77-01-N
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
.050 X .050 C/L TWISTED PAIR FEM
User Guide
Number of Rows 2
Usage -
Number of Positions 44
Color Multiple, Twisted Pair (Round)
Contact Finish Thickness 10.0µin (0.25µm)
Contact Finish Gold
Shielding Unshielded
Product Status Active
Pitch - Connector 0.050" (1.27mm)
Pitch - Cable 0.025" (0.64mm)
Series Tiger Eye™ FFTP
Length 0.731' (222.76mm, 8.77")