Home / Ceramic Capacitors / FG14C0G2A562JNT00
minImg
FG14C0G2A562JNT00
TDK Corporation
Product No:
FG14C0G2A562JNT00
Description:
CAP CER 5600PF 100V C0G RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 100V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Product Status Active
Mfr TDK Corporation
Capacitance 5600 pF