Home / Ceramic Capacitors / FG14X7R1E335KRT06
minImg
FG14X7R1E335KRT06
TDK Corporation
Product No:
FG14X7R1E335KRT06
Description:
CAP CER 3.3UF 25V X7R RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 25V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Temperature Coefficient X7R
Product Status Not For New Designs
Mfr TDK Corporation
Capacitance 3.3 µF