Home / Ceramic Capacitors / FG14X7R1E475KRT06
minImg
FG14X7R1E475KRT06
TDK Corporation
Product No:
FG14X7R1E475KRT06
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 4.7UF 25V X7R RADIAL
In Stock : 2909
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 25V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Temperature Coefficient X7R
Product Status Active
Ratings -
Series FG
Package / Case Radial
Thickness (Max) -
Mfr TDK Corporation
Capacitance 4.7 µF