Home / Ceramic Capacitors / FG16C0G2A223JNT00
minImg
FG16C0G2A223JNT00
TDK Corporation
Product No:
FG16C0G2A223JNT00
Description:
CAP CER 0.022UF 100V C0G RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 100V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Product Status Active
Mfr TDK Corporation
Capacitance 0.022 µF