Home / Ceramic Capacitors / FG16X5R1E336MRT00
minImg
FG16X5R1E336MRT00
TDK Corporation
Product No:
FG16X5R1E336MRT00
Description:
CAP CER 33UF 25V X5R RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 25V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Temperature Coefficient X5R
Product Status Active
Mfr TDK Corporation
Capacitance 33 µF