Home / Ceramic Capacitors / FG16X7R1E685KRT00
minImg
FG16X7R1E685KRT00
TDK Corporation
Product No:
FG16X7R1E685KRT00
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 6.8UF 25V X7R RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 25V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Temperature Coefficient X7R
Product Status Not For New Designs
Ratings -
Series FG
Package / Case Radial
Thickness (Max) -
Mfr TDK Corporation
Capacitance 6.8 µF