Home / Ceramic Capacitors / FG18X5R1E475KRT06
minImg
FG18X5R1E475KRT06
TDK Corporation
Product No:
FG18X5R1E475KRT06
Description:
CAP CER 4.7UF 25V X5R RADIAL
In Stock : 3184
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 25V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Temperature Coefficient X5R
Product Status Active
Mfr TDK Corporation
Capacitance 4.7 µF