Home / Ceramic Capacitors / FG18X7R1E684KRT00
minImg
FG18X7R1E684KRT00
TDK Corporation
Product No:
FG18X7R1E684KRT00
Description:
CAP CER 0.68UF 25V X7R RADIAL
In Stock : 195
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 25V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Temperature Coefficient X7R
Product Status Not For New Designs
Mfr TDK Corporation
Capacitance 0.68 µF