Home / Ceramic Capacitors / FG20X5R0J686MRT06
minImg
FG20X5R0J686MRT06
TDK Corporation
Product No:
FG20X5R0J686MRT06
Description:
CAP CER 68UF 6.3V X5R RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 6.3V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Temperature Coefficient X5R
Product Status Obsolete
Mfr TDK Corporation
Capacitance 68 µF