Home / Ceramic Capacitors / FG22X7R2E474KNT00
minImg
FG22X7R2E474KNT00
TDK Corporation
Product No:
FG22X7R2E474KNT00
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 0.47UF 250V X7R RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 250V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.295" L x 0.177" W (7.50mm x 4.50mm)
Temperature Coefficient X7R
Product Status Active
Ratings -
Series FG
Package / Case Radial
Thickness (Max) -
Mfr TDK Corporation
Capacitance 0.47 µF