Home / Ceramic Capacitors / FG24C0G2E682JNT00
minImg
FG24C0G2E682JNT00
TDK Corporation
Product No:
FG24C0G2E682JNT00
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 6800PF 250V C0G RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 250V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Product Status Active
Ratings -
Series FG
Package / Case Radial
Thickness (Max) -
Mfr TDK Corporation
Capacitance 6800 pF