Home / Ceramic Capacitors / FG26C0G2W153JNT06
minImg
FG26C0G2W153JNT06
TDK Corporation
Product No:
FG26C0G2W153JNT06
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 0.015UF 450V C0G RADIAL
In Stock : 1506
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 450V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Product Status Active
Ratings -
Series FG
Package / Case Radial
Thickness (Max) -
Mfr TDK Corporation
Capacitance 0.015 µF