Home / Ceramic Capacitors / FG26C0G2W682JNT00
minImg
FG26C0G2W682JNT00
TDK Corporation
Product No:
FG26C0G2W682JNT00
Description:
CAP CER 6800PF 450V C0G RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 450V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Product Status Active
Mfr TDK Corporation
Capacitance 6800 pF