Home / Ceramic Capacitors / FG28C0G1H180JNT00
minImg
FG28C0G1H180JNT00
TDK Corporation
Product No:
FG28C0G1H180JNT00
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 18PF 50V C0G RADIAL
In Stock : 276
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 50V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Product Status Not For New Designs
Ratings -
Series FG
Package / Case Radial
Thickness (Max) -
Mfr TDK Corporation
Capacitance 18 pF