FGA.2B.302.CYCD99
LEMO
Product No:
FGA.2B.302.CYCD99
Manufacturer:
LEMO
Description:
LBP KEYA 2C CHR 9.9MM D
User Guide
Cable Opening 0.362" ~ 0.390" (9.20mm ~ 9.90mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 39.4µin (1.00µm)
Current Rating (Amps) 25A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 302
Mfr LEMO
Contact Material Brass
Connector Type Plug, Male Pins
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 250°C