FGC.1K.303.CYKC65E
LEMO
Product No:
FGC.1K.303.CYKC65E
Manufacturer:
LEMO
Description:
CONN PLUG MALE 3POS GOLD
User Guide
Cable Opening 0.240" ~ 0.256" (6.10mm ~ 6.50mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 12A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 303
Mfr LEMO
Contact Material Alumel, Chromel
Connector Type Plug, Male Pins
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 200°C